За жанрот синфониета

Nasev, Lence (2012) За жанрот синфониета. Tрадиција као инспирација, Дани Владе С. Милошевића, ISBN 978-99938-27-10-8. pp. 363-378.

[thumbnail of BL 1.pdf]
Preview
Text
BL 1.pdf

Download (322kB) | Preview
[thumbnail of banja luka.ppt] Slideshow
banja luka.ppt

Download (125kB)

Abstract

Границите на жанрот синфониета остануваат отворени од причина што не можеме да пронајдеме однапред дефинирани стабилни признаци. Сепак, доколку синфониетата ја окарактеризираме како област од творештвото поврзано со цикличноста, ќе се наметне прашањето за нејзините структурни особености.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Lence Nasev
Date Deposited: 09 Jul 2014 14:00
Last Modified: 09 Jul 2014 14:00
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/10467

Actions (login required)

View Item View Item