Сергеј Михајлов – музички педагог ,творец и реализатор на првата опера во Македонија „Палјачи“ од Леонкавалов.

Cackov, Oliver and Cackov, Kiril (2012) Сергеј Михајлов – музички педагог ,творец и реализатор на првата опера во Македонија „Палјачи“ од Леонкавалов. In: V Македонско-руска научна конференција, 17-19 June 2012, Охрид.

[thumbnail of Sergej.PDF]
Preview
Text
Sergej.PDF

Download (413kB) | Preview
[thumbnail of Сергеј Михајлов%2C музички педагог%2Cтворец и реализатор на првата опера во Македонија „Палјачи“ од Леонкавалов.pdf]
Preview
Text
Сергеј Михајлов%2C музички педагог%2Cтворец и реализатор на првата опера во Македонија „Палјачи“ од Леонкавалов.pdf

Download (325kB) | Preview

Abstract

Многу е тешко да се опише, поточно да се наслика портретот на истакнатиот македонски педагог, музичар, професор Сергеј Михајлов. Причината е едноставна, неговиот животен пат толку многу е испреплетен и во исто време исполнет со многу активности. Сергеј целиот свој живот го посвети на две свои големи љубови: на музичкиот од една и на децата поточно учениците од друга страна, всушност тоа му биле врутиоците на неговото живеење, се што создал било проткаено со љубов кон човекот и неговата среќа. Целта на овој труд е да се одбележи и да му се даде трајност на големиот творечки и музички труд што го вложи Сергеј Михајлов за музичката култура на овој град. Особено негов придонес се гледа во тоа што ја творец и реализатор на првата опера во Македонија ( Палјчи) од Леонкавалов .

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Uncontrolled Keywords: опера, култура, музика, театар.
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Oliver Cackov
Date Deposited: 08 Apr 2014 08:07
Last Modified: 04 Aug 2015 09:51
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9715

Actions (login required)

View Item View Item