Полифонијата во композицијата Fantasia Corale од Томислав Зографски

Jovic, Tihomir (2012) Полифонијата во композицијата Fantasia Corale од Томислав Зографски. Зборник на трудови, Факултет за музичка уметност, 3 (3). pp. 35-42. ISSN 1857-8659

[thumbnail of tihomir.pdf]
Preview
Text
tihomir.pdf

Download (505kB) | Preview

Abstract

Едно од најзначајните дела од опусот на Томислав Зографски, напишано во почетниот период од неговото творештво (1959/61), несомнено претставува композицијата Фантазија корале (Fantasia Corale), оп.26, за симфониски оркестар a tre. За првпат е изведена на 22 јуни 1961 година од Македонската филхармонија, само неколку дена пред дипломскиот испит на композиторот, одржан на 27 јуни 1961 година на Музичката академија во Белград.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Mirjana Kocaleva
Date Deposited: 19 Mar 2014 09:37
Last Modified: 19 Mar 2014 09:37
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9513

Actions (login required)

View Item View Item