Воспоставување критериуми за испитување запалки за противтенковски мини

Petreski, Drage and Babamov, Nake and Smileski, Rose (2002) Воспоставување критериуми за испитување запалки за противтенковски мини. Зборник на трудови од „Прв симпозиум од областа на експлозивните материи, вооружувањето и воената технологија“, Охрид 2002. pp. 395-403.

[thumbnail of __ugd.edu.mk_private_UserFiles_biljana.kosturanova_Desktop_РС 14.pdf]
Preview
Text
__ugd.edu.mk_private_UserFiles_biljana.kosturanova_Desktop_РС 14.pdf

Download (2MB) | Preview

Abstract

Во овој труд е презентиран дел од специфичните динамички испитувања за оценување на квалитетот на запалките за противтенковските мини. Елспериментите се концепирани така што е овозможена лесна повторливост на опитите. Добиените резултати се анализирани базирајќи на нивната графичка визуелизација и примена на соодветни компјутерски програми за анализа на прилагодените нумерички резултати.

Item Type: Article
Subjects: Engineering and Technology > Materials engineering
Engineering and Technology > Mechanical engineering
Engineering and Technology > Other engineering and technologies
Divisions: Military Academy
Depositing User: Biljana Kosturanova
Date Deposited: 02 Jul 2013 12:48
Last Modified: 02 Jul 2013 12:48
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6760

Actions (login required)

View Item View Item