Карактеристики на современите хаубици

Petreski, Drage and Smileski, Rose and Babamov, Nake (2004) Карактеристики на современите хаубици. Современа македонска одбрана (10). pp. 145-159.

[thumbnail of __ugd.edu.mk_private_UserFiles_biljana.kosturanova_Desktop_RS 6.pdf]
Preview
Text
__ugd.edu.mk_private_UserFiles_biljana.kosturanova_Desktop_RS 6.pdf

Download (4MB) | Preview

Abstract

Хаубиците како борбени артилериски средства со голема огнена моќ постојано побудувале интерес и внимание воените стручњаци и пошироко, со своите борбени и технички карактеристики и можности. Во трудот станува збор за карактеристиките на современите хаубици во светот, но како вовед на самиот почеток е опфатен историскиот развој на артилериските орудија...

Item Type: Article
Subjects: Engineering and Technology > Mechanical engineering
Engineering and Technology > Other engineering and technologies
Divisions: Military Academy
Depositing User: Biljana Kosturanova
Date Deposited: 28 Jun 2013 11:17
Last Modified: 28 Jun 2013 11:17
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6720

Actions (login required)

View Item View Item