Чехот Новак (повод за понатамошки истражувања)

Dimitrov, Nikola (2006) Чехот Новак (повод за понатамошки истражувања). Битола низ вековите, Педагошки факултет - Битола, 136 (9). pp. 61-77.

[thumbnail of ЧЕХОТ НОВАК - повод за понатамошни истражувања.pdf]
Preview
Text
ЧЕХОТ НОВАК - повод за понатамошни истражувања.pdf

Download (5MB) | Preview

Abstract

Статија за Чехот Новак кој иразботувч на бомби работел во Битола пред, за време и по Илинденското востание. Малку позната истриска личност. Текстот на едно место ги собира сите познати и објавени податоци за ова лице, кое активно соработувало со ТМРО.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Social Sciences > Other social sciences
Social Sciences > Social and economic geography
Divisions: Faculty of Tourism and Business Logistics
Depositing User: Nikola Dimitrov
Date Deposited: 17 Apr 2013 07:24
Last Modified: 17 Apr 2013 07:24
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6151

Actions (login required)

View Item View Item