64-слојната компјутеризирана томографија на коронарните крвни садови - КТ коронарографија

Veljanovska, Lidija (2008) 64-слојната компјутеризирана томографија на коронарните крвни садови - КТ коронарографија. .

[thumbnail of Kardio sekcija , Holidej In, КТ кардио.pdf]
Preview
Text
Kardio sekcija , Holidej In, КТ кардио.pdf

Download (2MB) | Preview

Abstract

КТ скенерот во својот состав содржи РТГ цевка која испушта лепезест сноп на РТГ зраци кој минува низ пациентот и завршува на линија детектори од спротивната страна. Благодарение на дигиталната обработка примените информации од детекторите се трансфромираат во визуелни аксијални –базични пресеци на снимената регија.

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Lidija Veljanovska
Date Deposited: 22 Mar 2013 19:34
Last Modified: 19 Jun 2013 08:02
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5861

Actions (login required)

View Item View Item