Оплитање

Janevski, Vladimir (2004) Оплитање. [Video]

[thumbnail of Oplitanje.avi] Video
Oplitanje.avi

Download (101MB)

Abstract

Обредот Оплитање се изведувал во етничкиот предел Скопска Црна Гора за време на свадбениот циклу. Во куката на момчето, невестата ја оплетувале најблиските роднини пеејки пригодни песни. Посебно е интересно што целиот обрд се изведувал во просториите каде се чувала стоката.

Item Type: Video
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Vladimir Janevski
Date Deposited: 26 Feb 2013 13:10
Last Modified: 26 Feb 2013 13:10
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5406

Actions (login required)

View Item View Item