Улогата на вредносниот систем на менаџерите во ефектуирањето на човечките ресурси во фирмите (докторска дисертација)

Miceski, Trajko (2003) Улогата на вредносниот систем на менаџерите во ефектуирањето на човечките ресурси во фирмите (докторска дисертација). PhD thesis, Универзитет "Св.Кирил и Методиј"-Скопје.

[thumbnail of doktorska_T.miceski.pdf]
Preview
Text
doktorska_T.miceski.pdf

Download (2MB) | Preview

Abstract

Менаџерите-лидери се клучните луѓе, главни фактори, иницијатори, креатори и одговорни за целосната деловна политика во организацијата. Затоа тие треба да се одликуваат со посебни квалитети кои ќе им овозможат да бидат идеализирани од луѓето. Нивниот пример на однесување е она што ги прави успешни во раководењето на организацијата.

Item Type: Thesis (PhD)
Uncontrolled Keywords: менаџер, лидер, менаџмент, вредносен систем, квалитети, лидерство, стил на раководење, цел, мотивација, разбирање на луѓето, комуникација, водење, организација
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Trajko Miceski
Date Deposited: 11 Dec 2012 14:40
Last Modified: 18 Jun 2013 10:30
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/3353

Actions (login required)

View Item View Item