Производство и контрола на квалитет на термички стабилно ладно-цедено масло за пржење и готвење од нови високо-квалитетни хибриди на сончоглед

Kostadinovic Velickovska, Sanja and Arsov, Emilija (2021) Производство и контрола на квалитет на термички стабилно ладно-цедено масло за пржење и готвење од нови високо-квалитетни хибриди на сончоглед. [Project]

[thumbnail of FITR_dobitnicski-vauceri.pdf]
Preview
Text
FITR_dobitnicski-vauceri.pdf

Download (90kB) | Preview

Abstract

Ладно-цедено сончогледово масло произведено од високо-квалитетни хибриди на сончоглед одгледани на територијата на Република Северна Македонија ќе биде иновативен производ на Македонскиот пазар. За првпат, масло произведено со ладно-цедење на температура под 40ºC ќе ги задржи сите биоактивни состојки кои имаат позитивен ефект врз здравјето на луѓето а во исто време ќе биде термички стабилно и погодно за печење и пржење. Витамин Е или токоферолот кој сончогледовото масло го содржи во количества над 300 мг/кг масло, се уништува при процеси на рафинација бидејќи се распаѓа на температура над 60ºC. Фитостеролите се природно стероли во сончогледово масло кои имаат слична структура со холестерол па затоа полесно се апсорбираат во организмот и докажано го намалуваат ЛДЛ а го зголемуваат добриот ХДЛ холестерол.

Item Type: Project
Subjects: Agricultural Sciences > Agricultural biotechnology
Divisions: Faculty of Agriculture
Depositing User: Emilija Arsov
Date Deposited: 04 Feb 2021 08:08
Last Modified: 04 Feb 2021 08:08
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/27459

Actions (login required)

View Item View Item