Лицемерието на современиот капитализам

Paceskoski, Vlatko (2012) Лицемерието на современиот капитализам. Faktor.mk.

[thumbnail of 7343] Text
7343 - Published Version

Download (68kB)

Abstract

Денес сме сведоци и очевидци на тоа како светскиот финансискиот систем успеа да се спаси од колапс. Но, цената на таквиот исход се натрупани планини на надворешен долг, кој кога тогаш мора да се плати. Ваквата состојба предизвикува намалување на потрошувачката и стегање на ременот на вработените. На овој начин капиталистите ризикуваат да ја редуцираат потрошувачката, со цел и во насока на заздравување на глобалната економија на краток период, притоа туркајќи ја во нов циклус на рецесија

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Vlatko Paceskoski
Date Deposited: 30 Nov 2012 17:42
Last Modified: 30 Nov 2012 17:42
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/2691

Actions (login required)

View Item View Item