Случувањата во Либија по падот на Гадафи

Iliev, Andrej (2018) Случувањата во Либија по падот на Гадафи. STIT (102). pp. 40-43. ISSN 1857-6710

[thumbnail of 102 Shtit UGD.pdf]
Preview
Text
102 Shtit UGD.pdf

Download (765kB) | Preview

Abstract

Либија се бори за реконсолидација на државните институции и авторитативна власт уште од почетокот на Арапската пролет кон крајот на 2010 година. Оваа битка за авторитативна власт особено се засили по убиството на долгодишниот владетел, полковникот Муамар Ал Гадафи, во текот на 2011 година.
Со падот на Гадафи политичката состојба се сведе на две влади на ривалство во Тобрук и во Триполи. Секоја од нив
поддржана од своите воени ривали: Либиската национална армија под лидерство на генералот Халифа Хафтар со седиште во Тобрук, преставени преку Преставничкиот дом и
милитантите од Триполи, се преставени преку Владата на
национална спогодба.
Во меѓународната политика постои сериозно загрижување
на перманентниот хаос во Либија, откако се извршија
серија на бунтови и напади од страна на милитантните групи кои се обидоа да ја поделат државата на политички и
племенски заедници.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Military Academy
Depositing User: Andrej Iliev
Date Deposited: 21 Apr 2020 10:27
Last Modified: 21 Apr 2020 10:27
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/24003

Actions (login required)

View Item View Item