Историја на конфликтите во Северна Кореја

Iliev, Andrej (2018) Историја на конфликтите во Северна Кореја. STIT (107). pp. 46-49. ISSN 1857-6710

[thumbnail of 107 Shtit.pdf]
Preview
Text
107 Shtit.pdf

Download (5MB) | Preview

Abstract

Во текот на XIX век Јапонската Империја ја презела контролата над Кореја, која со векови била независна обединета земја. По поразот на Јапонија во Втората светска војна, владеењето на Корејскиот Полуостров беше поделен помеѓу Советскиот Сојуз и Соединетите Американски Држави.
Тензиите помеѓу САД и Северна Кореја ескалираат во текот на 2017 година, кога Северна Кореја практично ги демонстрира можностите на своите нуклеарни способности.
Северна Кореја, предводена од Ким Јонг (Kim Jong-Un),
продолжува во овој временски период со континуиран
развој на нуклеарното вооружување и развојот на интерконтиненталните ракетни системи.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Military Academy
Depositing User: Andrej Iliev
Date Deposited: 21 Apr 2020 10:27
Last Modified: 21 Apr 2020 10:27
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23999

Actions (login required)

View Item View Item