Историја на конфликтите во Ирак

Iliev, Andrej (2018) Историја на конфликтите во Ирак. STIT (110). pp. 50-53. ISSN 1857-6710

[thumbnail of 110 Shtit-mk UGD.pdf]
Preview
Text
110 Shtit-mk UGD.pdf

Download (857kB) | Preview

Abstract

Територијата на денешен Ирак во минатото била една од трите поранешни провинции на Османлиската Империја. Во
1920 година со мандат на Лигата на народите станува британска колонија, под раководство на кралот Фаизал, синот на Шериф Хусеин од Мека. За ова бил потпишан договор помеѓу Ирак и Британија. На 03.10.1932 година мандатот на Британија завршува и Ирак станува
независна држава.
На 18 декември 2011 година, САД ги повлекуваат своите
војници од Ирак со мисијата „Операција нова зора“.
Американските официјални претставници преговараа со
ирачката влада за одржување на мало воено присуство во
Ирак, но таков договор не беше постигнат поради одредени
правни регулативи. Сепак, до крајот на 2011 година,
во Ирак останаа околу 150 војници задолжени за обука
во американската амбасада и мала група на маринци
задолжени за заштита на високи дипломати.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Military Academy
Depositing User: Andrej Iliev
Date Deposited: 21 Apr 2020 10:26
Last Modified: 21 Apr 2020 10:26
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23997

Actions (login required)

View Item View Item