Историја на конфликтите во Франција

Iliev, Andrej (2019) Историја на конфликтите во Франција. STIT (112). pp. 52-55. ISSN 1857-6710

[thumbnail of 112 Shtit UGD.pdf]
Preview
Text
112 Shtit UGD.pdf

Download (797kB) | Preview

Abstract

Француската историја седели на три главни епохи: првата е најдолга и го опфаќа задоцнетиот премин од римскиот деспотизам до воспоставувањето на апсолутистичка монархија на чело со Шарл VIII и неговите соработници.
Втората започнува од воспоставувањето на апсолутистичката монархија и завршува со времето на владеењето на Луј XIV.
Последната или третата епоха започнува со Француската револуција од 1789 година.
Во мисиите предводени од НАТО во Авганистан и во Ирак од 2002/03 година до сега, Франција даде значителен и сеопфатен придонес. Крајната цел во успешноста на
борбената мисија на НАТО во Авганистан (ИСАФ),
француската влада и военото раководство ја градеа преку
офанзивната и фазата на стабилизација.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Military Academy
Depositing User: Andrej Iliev
Date Deposited: 21 Apr 2020 10:26
Last Modified: 21 Apr 2020 10:26
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23995

Actions (login required)

View Item View Item