Историја на конфликтите во Пакистан

Iliev, Andrej (2019) Историја на конфликтите во Пакистан. STIT (113). pp. 48-50. ISSN 1857-6710

[thumbnail of 113 Shtit UGD.pdf]
Preview
Text
113 Shtit UGD.pdf

Download (653kB) | Preview

Abstract

Пакистан станува независна држава во 1947 година, кога како британска колонија била поделена на главно муслиманска држава, односно Пакистан и една хинду област која претставува дел од денешна Индија. Овие поделби предизвикаа конфликти и војни помеѓу Индија и Пакистан, а како главна причина беше поделбата на територии во областите Џаму и Кашмир.
Откако ја презеде функцијата во август 2018 година, новоизбраниот пакистански премиер Имран Кан,
сигнализираше подготвеност да оствари разговори со индискиот премиер Нарендра Моди, за да ги подобри односите и да ги реши недоразбирањата, меѓу кои и со Кашмир.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Military Academy
Depositing User: Andrej Iliev
Date Deposited: 21 Apr 2020 10:26
Last Modified: 21 Apr 2020 10:26
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23994

Actions (login required)

View Item View Item