Историја на конфликтите во Саудиска Арабија

Iliev, Andrej (2019) Историја на конфликтите во Саудиска Арабија. STIT (114). pp. 48-51. ISSN 1857-6710

[thumbnail of 114-Shtit UGD.pdf]
Preview
Text
114-Shtit UGD.pdf

Download (965kB) | Preview

Abstract

Во древната историја Саудиска Арабија е позната под псевдонимот „пустинско царство“, па така од пустинско царство во периодот после Втората светска војна бидна една од најбогатите држави во светот благодарение на многубројните наоѓалишта на нафта.
Воените пилоти на Саудиска Арабија во текот на 16-18 јануари 1991 година извршиле повеќе од 7000 борбени летови во битки, најмногу во градот Рас Ал-Кхафи. Една
недела после воздушната започнува копнената кампања од 24.02.1991 година, во која саудиските пешадиски едници, заедно со националната гарда и коалициските сили, успеваат да ги победат и да ги протераат ирачките трупи
надвор од територијата на Кувајт.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Military Academy
Depositing User: Andrej Iliev
Date Deposited: 21 Apr 2020 10:25
Last Modified: 21 Apr 2020 10:25
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23993

Actions (login required)

View Item View Item