Историја на конфликтите во Јужен Судан

Iliev, Andrej (2019) Историја на конфликтите во Јужен Судан. STIT (115). pp. 53-55. ISSN 1857-6710

[thumbnail of 115-Shtit UGD.pdf]
Preview
Text
115-Shtit UGD.pdf

Download (795kB) | Preview

Abstract

Територијата на Република Јужен Судан ја опфаќа територијата на трите поранешни јужни провинции: Бахр ел Газал (Bahr el Ghazal), Екваторијал (Equatorial) и Горен Нил (Upper Nile). Република Јужен Судан се граничи со Судан на север, Етиопија на исток, Кенија и Уганда на југ, Демократска Република Конго на југозапад и Централноафриканската Република на запад.
Економијата на Јужен Судан се потпира на земјоделството и на нафтените рафинерии кои дури 98% учествуваат во полнењето на националниот бруто-домашен производ. Поголемиот дел на нафтени резерви на Судан се во Јужен Судан, додека рафинериите и гасоводот се во Судан, создавајќи меѓусебна зависност и причина за континуирани конфликти помеѓу двете држави. Освен ова, нерешени спорови овие две држави имаат и со: државјанствата,
прекуграничната безбедност, демаркација на границите и поделба на ресурсите и обновливите извори на нафтени деривати и природни минерални руди.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Military Academy
Depositing User: Andrej Iliev
Date Deposited: 21 Apr 2020 10:25
Last Modified: 21 Apr 2020 10:25
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23992

Actions (login required)

View Item View Item