Историја на конфликтите во Нигерија

Iliev, Andrej (2019) Историја на конфликтите во Нигерија. STIT (118). pp. 52-55. ISSN 1857-6710

[thumbnail of 118-Shtit UGD.pdf]
Preview
Text
118-Shtit UGD.pdf

Download (851kB) | Preview

Abstract

Нигерија е држава со федеративно демократско уредување и се наоѓа во Западна Африка. Граничи со Камерун и Чад на исток, со Бенин на запад и со Нигер на север. На југ Нигерија граничи со Гвинејскиот Залив кој излегува на Атлантскиот Океан. Нигерија има 36 градови, а нејзин главен град е Абуџа. Нигерија во својата богата историја имала повеќе империјални владетели и култури, споредено со другите држави на африканскиот континент.
Нигерија има сериозни и комплексни политички проблеми, како: нееднаквоста, корупцијата, нафтените спорови, нарушување на националниот идентитет, големи класни разлики во која има класи на многу богати и екстремно сиромашни граѓани и континуирани напади од страна на Боко Харам. Повеќегодишниот конфликт на Нигерија со Боко Харам
предизвика хуманитарна криза од регионални размери. Оваа
криза резултирала со над 20 000 убиени лица и околу 3
милиони раселени лица.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Military Academy
Depositing User: Andrej Iliev
Date Deposited: 21 Apr 2020 10:25
Last Modified: 21 Apr 2020 10:25
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23991

Actions (login required)

View Item View Item