Историја на современите конфликти во Сомалија

Iliev, Andrej (2019) Историја на современите конфликти во Сомалија. STIT (120). pp. 48-51. ISSN 1857-6710

[thumbnail of 120-shtit UGD.pdf]
Preview
Text
120-shtit UGD.pdf

Download (845kB) | Preview

Abstract

Сомалија во минатото била британско-италијанска колонија.
Северниот дел на Сомалија преставувал британска колонија, додека јужниот дел бил италијанска колонија. На 1 јули 1960 година доаѓа до обединување на северна и јужна Сомалија и до формирање на независна Република Сомалија. Соочени со хуманитарна криза од неограничени размери, САД се присилени да формираат воена коалиција со цел да се воспостави безбедносна средина во јужниот дел на Сомалија преку воспоставување на хуманитарна операција во согласност со Поглавјето на ООН.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Military Academy
Depositing User: Andrej Iliev
Date Deposited: 21 Apr 2020 10:25
Last Modified: 21 Apr 2020 10:25
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23989

Actions (login required)

View Item View Item