Иновативни методи во учењето и проучувањето на чувствителни и контроверзни историски теми

Josimovska, Verica (2016) Иновативни методи во учењето и проучувањето на чувствителни и контроверзни историски теми. In: Научно-стручна трибина „Предизвиците и перспективите на учителската професија“, 07 Oct 2016, Stip, Macedonia.

[thumbnail of tribina 07.10.2016.pdf]
Preview
Text
tribina 07.10.2016.pdf

Download (262kB) | Preview
[thumbnail of tekst-Inovativni metodi.pdf]
Preview
Text
tekst-Inovativni metodi.pdf

Download (385kB) | Preview

Abstract

Брзата политичка транзиција во Источна Европа од деведесеттите години на минатиот век, повторно го наметна разгледувањето на пишаната историја, особено во земјите каде се цензурирани одредени настани и личности во изминатиот период. Посебно големо интересирање се јавува за историските факти презентирани преку конкретни историски сведоштва кои се понудени во почетокот на деведесеттите години поткрепени со усни сведоштва.
Клучни зборови: историски факти, настава, мултиперспективност.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Verica Josimovska
Date Deposited: 24 Feb 2020 12:57
Last Modified: 24 Feb 2020 12:57
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23860

Actions (login required)

View Item View Item