Документи за катастрофалниот земјотрес во Македонија од 1931 година

Josimovska, Verica and Cepreganov, Todor (2018) Документи за катастрофалниот земјотрес во Македонија од 1931 година. Review of the Institute of History and Archaeology, RIHA , 5 (1). pp. 26-41. ISSN 2671-3144 /e: 2671-3152 (In Press)

[thumbnail of ДОКУМЕНТИ ЗА КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО МАКЕДОНИЈА-1-1.pdf]
Preview
Text
ДОКУМЕНТИ ЗА КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО МАКЕДОНИЈА-1-1.pdf

Download (575kB) | Preview

Abstract

Текстот обработува седум документи кои даваат слика за тоа како течела кореспонденцијата меѓу Македонската политичка организација и југословенското конзуларно претставништво во Вашингтон за добивање на дозвола нејзин претставник да замине за Македонија и ги дистрибуира собраните парични средства толку потребни на настраданото население од катастрофалниот земјотрес.
клучни зборови: Македонија, земјотрес, 1931, МПО.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Verica Josimovska
Date Deposited: 04 Feb 2021 09:19
Last Modified: 04 Feb 2021 09:19
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23754

Actions (login required)

View Item View Item