Карпошевото востание од 1689 година

Iliev, Andrej (2011) Карпошевото востание од 1689 година. Штит - Магазин на Министерство за одбрана на Република Македонија (18). pp. 42-43. ISSN 1587-6710

[thumbnail of 18-Shtit za UGD.pdf]
Preview
Text
18-Shtit za UGD.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Карпошовото востание во голема мера било условено од австриското навлегување, но територијално и акционо било
самостојно и независно. Австро-турската војна е важна за нашата земја, бидејќи за првпат од освојувањето на Македонија во 1392 година од страна на османлиската војска повторно се воделе битки на македонско тло во кои за првпат се создала ослободена територија под раководство на Карпош која траела нешто повеќе од шест седмици.
Клучни зборови: Карпош, востание, османлиска војска, австриски војски, ајдути

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Military Academy
Depositing User: Andrej Iliev
Date Deposited: 17 Dec 2019 11:24
Last Modified: 17 Dec 2019 11:24
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23133

Actions (login required)

View Item View Item