Изведба на авторската композиција „Радуј се оче Гавриле“ на Петровденски Духовни Конаци во Кочани.

Jankoski, Marjan (2019) Изведба на авторската композиција „Радуј се оче Гавриле“ на Петровденски Духовни Конаци во Кочани. [Performance]

[thumbnail of ImageMagick conversion from image to application/pdf]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
PETROVDENKI_KONACI_programa.pdf

Download (92kB) | Preview

Abstract

Вокалната композиција „Радуј се оче Гавриле“ е дело на професорот м-р Марјан Јанкоски кој ја напиша во чест на Преподобниот отец наш Гаврил Светогорец Епископ Велички. Истата беше изведена на Духовната академија на манифестацијата „Петровденски конаци“ на 11.07.2019 во ЦК „Бели Мугри“ во Кочани. Во изведбата учествуваа: Женскиот црковен хор при Лесновскиот манастир „Св. Лидија Македонска“, Црковниот хор „Св. Климент Охридски“ Штип и Црковниот хор „Св. Јован Дамаксин“ од Радовиш

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Marjan Jankoski
Date Deposited: 10 Sep 2019 08:30
Last Modified: 10 Sep 2019 08:30
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/22428

Actions (login required)

View Item View Item