Реакцијата на амбасадорите на Велика Британија и САД за звстрискиот ултиматум на Кралството Србија

Cepreganov, Todor (2018) Реакцијата на амбасадорите на Велика Британија и САД за звстрискиот ултиматум на Кралството Србија. In: Почетоците на австриската дипломатија во Македонија со посебен осврт кон Австро-Унгарскиот конзулат во Битола/Монастир 1851-1919, 14-15 Oct 2018, Bitola, Macedonia. (Unpublished)

[thumbnail of Научен собир-Австрија-converted (2).pdf]
Preview
Text
Научен собир-Австрија-converted (2).pdf

Download (206kB) | Preview

Abstract

Доставувањето на австрискиот ултиматум на Кралството Србија, по извршениот атентат на надвојводата Франц Фердинант во Сараево, од своја страна имало рефлексија и кај амбасадорите на големите сили кои веднаш по испраќањето на ултиматумот реагирале со свои размислувања известувајќи ги своите Министерства за надворешни работи. Британскиот амбасадор во Виена Маурис де Бунсен во својот извештај од 27 јули го известува сер Едвард Греј дека ултиматумот упатен на Србија е составен така што „војната ја прави неизбежна“. Исто така интересни се и кажувањата на абасадорот на САД во Турција ХенриМоргентау кој во своите мемоари истакнува дека германската влада со владата во Виена, биле решени да и објават војна на Франција и Русија без разлика на атентатот. Тој, според него им послужил само како претекст за да се започне војната.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Todor Cepreganov
Date Deposited: 19 Oct 2018 08:06
Last Modified: 19 Oct 2018 08:06
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/20606

Actions (login required)

View Item View Item