41.Денови на македонска музика

Velkovska-Trajanovska, Valentina (2018) 41.Денови на македонска музика. [Performance]

[thumbnail of Koncert -Izrael-vnatreshna.pdf]
Preview
Text
Koncert -Izrael-vnatreshna.pdf

Download (228kB) | Preview
[thumbnail of Koncert-Izrael-nadvoreshna.pdf]
Preview
Text
Koncert-Izrael-nadvoreshna.pdf

Download (322kB) | Preview

Abstract

Изведба на делото „Огледала“ за пијано трио од израелскиот ансамбл „Меитар“.
Амит Долберг - пијано
Моше Ахаронов - виолина
Јони Готлибович - виолончело

Признаен од страна на New York Times за својата „извонредност, грациозност и прецизност“ во музицирањето, ансамблот „Меитар“, основан во 2004 година од страна на уметничкиот директор и пијанист Амит Долберг се етаблира како еден од водечките ансамбли специјализирани за изведба на нова музика во Израел, чии членови се истакнати виртуози и музички професионалци. Од Тел Авив, ансамблот гостува ширум светот каде настапува во некои од најпрестижните концертни сали и фестивали како Центарот Помпиду во Париз, Собата на Персел во Лондон, Московскиот конзерваториум, Универзитет Јеил, Биеналето за современа музика во Венеција, Фестивалот Фруелинг во Хајделберг, 92Y во Њујорк, Фестивалот „Звучни бранови“ во Санкт Петербург и многу други. Членовите на ансамблот имаат реализирано уметнички резиденции во рамките на фестивалот МАТА во Њујорк, на Универзитетот Дармут, во рамките на фестивалот Zeitkunst во Берлин, на Израелскиот конзерваториум за музика во Тел Авив.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Valentina Velkovska Trajanovska
Date Deposited: 17 Apr 2018 08:17
Last Modified: 17 Apr 2018 08:17
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/19813

Actions (login required)

View Item View Item