Слободата на медиумите вистински тест за демократијата

Majhosev, Andon (2017) Слободата на медиумите вистински тест за демократијата. Универзитет „Гоце Делчев“ - Штип, Правен факултет и ЦОЈ, Stip.

[thumbnail of eho_br17.pdf]
Preview
Text
eho_br17.pdf

Download (2MB) | Preview

Abstract

Мотив да го напишам овој текст е престојното одбележувањето
на “3-ти Мај”-Меѓународниот ден на слободата на печатот,
кој, иако е далеку, но поради периодот на излегување на
Судентско ЕХО и неможноста да се објави пред овој датум на
мислење сум дека избравме добар момент за објавување на
истиот.
Светскиот ден на слобода на медиумите е востановен
во декември 1993 година по препорака на Генералната
конференција на УНЕСКО, а прогласен од страна на
Генералното собрание на ООН. Слободата на изразување и
слободата на медиумите се од фундаментално значење за
развојот на демократските процеси во секое општество.

Item Type: Other
Subjects: Social Sciences > Law
Social Sciences > Media and communications
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Andon Majhosev
Date Deposited: 29 Jan 2018 13:39
Last Modified: 29 Jan 2018 13:39
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/19213

Actions (login required)

View Item View Item