Хуманитарна детска модна ревија

Dimitrijeva, Vanga (2017) Хуманитарна детска модна ревија. [Show/Exhibition]

[thumbnail of ImageMagick conversion from image to application/pdf]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
Poster Humanitarna revija Krusevo.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Изработки на 23 модели на детски палта од чоја кои се стилизирани со новогодишни мотиви за возраст од 6, 7 и 8 години. Креациите се изработени за да ја изразат детската искреност и нивната моќ на давање во поглед на карактерот што го поседуваат, а во истиот момент да го скротат и најнескротливиот дух и да ја пренесат моќта на совршенството.
Тоа што тие го носат внатре во нивниот дух во врска со новогодишните прзници, нивната радост и искреност, да се презентира како стилизација на моделите.
За стилизирање користевме елени, елки, снешковци, ѕвезди,
изработени од истиот материјал но во друга боја и во повеќе димензии за да добиеме 3Д фигури, преку нив откривајќи го детескиот дух и неговото воодушевување изразено преку овие мотиви.
За стилиирањето на овие палта се користеа цртежи изработени од деца на возраст од 6. 7 и 8 години.

Item Type: Show/Exhibition
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Technology
Depositing User: Vanga Dimitrijeva
Date Deposited: 22 Dec 2017 09:57
Last Modified: 22 Dec 2017 09:57
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/18797

Actions (login required)

View Item View Item