Накитот и китењето суштинска одлика во сценските адаптации

Janevski, Vladimir (2016) Накитот и китењето суштинска одлика во сценските адаптации. Зборник на трудови - Илинденски денови, 8. pp. 4-7.

[thumbnail of Ilindenski denovi, seminar.pdf]
Preview
Text
Ilindenski denovi, seminar.pdf

Download (639kB) | Preview
[thumbnail of JV 2.pdf]
Preview
Text
JV 2.pdf

Download (365kB) | Preview

Abstract

Културата на китењето на народните носии може да се согледа од неколку аспекти, накитот може да биде од природно потекло,животинско потекло, метален накит, како и стаклен накит – монистра. Играорните ансамбли кои се презентери на сценската култура ретко кога обрнуваат внимание на китењето и украсувањето на народните носии.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Art Academy
Depositing User: Vladimir Janevski
Date Deposited: 01 Mar 2017 10:59
Last Modified: 01 Mar 2017 10:59
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17537

Actions (login required)

View Item View Item