Велика Британија и идеите за Подунавска федерација, конфедерација и унија

Cepreganov, Todor and Dzinko, Teon and Avirovik, Irena and Nikolova, Sonja (2016) Велика Британија и идеите за Подунавска федерација, конфедерација и унија. Zdruzenie na istoricarite na Republika Makedonija, Skopje. ISBN 978-9989-776-12-0

[thumbnail of TC 1.pdf]
Preview
Text
TC 1.pdf

Download (298kB) | Preview
[thumbnail of TC 2.pdf]
Preview
Text
TC 2.pdf

Download (299kB) | Preview

Abstract

Во текот на Втората светска војна владите на државите од Балканот и Југоисточна Европа кои беа окупирани од нацистичка Германија најдоа прибежиште во Велика Британија и функционираа како легитимни влади со свои амбасадори и инистерства.Наоѓајќи се во Лондон тие уште во текот на војната настојувале да го обезбедат своето враќање во државите од кои дошле со тоа што во консултации со Британската влада започнале разговори и размена на мислења за формирање на југословенско-грчка и Подунавска (кон)федерација кон кои по завршувањето на војната требало да се приклучат и други држави.

Item Type: Book
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Todor Cepreganov
Date Deposited: 01 Mar 2017 09:54
Last Modified: 01 Mar 2017 09:54
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17505

Actions (login required)

View Item View Item