Анализа на застапеноста на деформитети кај учениците во основното, средното и високото образование во Република Македонија во 2014/2015 година

Alizotova, Amela and Nikolovska, Lence (2016) Анализа на застапеноста на деформитети кај учениците во основното, средното и високото образование во Република Македонија во 2014/2015 година. In: Втор Конгрес на физиотерапевти на Република Македонија, 16-18 Sept 2016, Struga, Macedonia.

[thumbnail of Зборник - Втор Конгрес на физиотерапефти.pdf]
Preview
Text
Зборник - Втор Конгрес на физиотерапефти.pdf

Download (515kB) | Preview
[thumbnail of LN 5.pdf]
Preview
Text
LN 5.pdf

Download (430kB) | Preview

Abstract

Резултатите од систематските прегледи на учениците во основното, средното и високото образование укажуваат дека деформитетите на 'рбетниот столб од година во година се во пораст. Крефкиот коскено - мускулен систем кај децата во развој е под влијание на внатрешни и надворешни фактори кои доведуваат до нарушена статика на 'рбетниот столб и појава на сколиоза, кифоза и лордоза, како и деформитети на стапалата.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Lence Nikolovska
Date Deposited: 15 Feb 2017 14:50
Last Modified: 15 Feb 2017 14:55
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17414

Actions (login required)

View Item View Item