Цицерон - Најречитиот од потомците на Ромул (II)

Apasiev, Dimitar (2016) Цицерон - Најречитиот од потомците на Ромул (II). Годишен зборник на Правен факултет. pp. 9-20. ISSN 1857-7229

[thumbnail of CICERO - Disertissime Romuli nepotum II (UGD Yearbook).pdf]
Preview
Text
CICERO - Disertissime Romuli nepotum II (UGD Yearbook).pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Маркo Тулиe Цицерон, според традиционалниот изговор, или Марк Тулиј
Кикерон (Мarcus Tullius Cicero / 106–43 год. пр.н.е.), според поавтентичниот класичен изговор
на латинскиот јазик, важи за прво и најпрепознатливо име во римското и во целокупното
античко, па и светско беседништво. Според мислењата на голем број видни проучувачи на
класичната реторика, тој е првиот и последен автентичен римски „совршен говорник“ (perfectus
orator), кој живеел и творел во првиот век пред Христа, а бил немисордно убиен на своја 63
годишна возраст. Истовремено, тој е и една од најзначајните личности од Антиката чиј
индивидуален придонес остави неизбришлив печат во духовниот развиток на човештвото. Во
неговиот лик се споени различни идеи, дела и доблести – така што неговиот живот и неговите
размисли и натаму предизвикуваат интересирање не само во европските, туку и во сите светски
цивилизирани култури. Првиот труд од планираната трилогија посветена на Кикерон, кој беше
објавен лани, одблизу се осврна на неговиот животен пат и државничка кариера; додека овој
втор труд главно ќе биде посветен на неговиот теоретски и практичен придонес кон реториката,
со посебен осврт на Кикероновото офанзивно форензично беседништво.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: rhetoric, orator, judicial oratory, prosecutor, lawyer
Subjects: Humanities > History and archaeology
Humanities > Languages and literature
Social Sciences > Law
Social Sciences > Media and communications
Humanities > Other humanities
Humanities > Philosophy, ethics and religion
Social Sciences > Political Science
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Dimitar Apasiev
Date Deposited: 27 Jan 2017 12:43
Last Modified: 27 Jan 2017 12:43
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17060

Actions (login required)

View Item View Item