Фестивал во Турција - Бурса

Janevski, Vladimir and Cicakovski, Timko and Ilik, Blagica (2015) Фестивал во Турција - Бурса. [Video] (In Press)

[thumbnail of Турција - Бурса.wmv] Video
Турција - Бурса.wmv

Download (53MB)

Abstract

Студентите од одделот за етнокореологија, при Музичката академија, заедно со учениците од насоката за традиционална музика и игра при ДМБУЦ Илија Николовски - Луј, обединети под Ансамблот Македонија, земаа учество на големиот светски познат фестивал за традиционална музика и игра Голден Караѓоз во градот Бурса. Овие млади уметници имаа можност за време на фестивалот да ја презентираат македонската традиционална уметност.

Item Type: Video
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Vladimir Janevski
Date Deposited: 05 Feb 2016 09:52
Last Modified: 05 Feb 2016 09:52
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/15230

Actions (login required)

View Item View Item