Девет децении од првата оперска сцена на репертоарот на штипскиот театар

Josimovska, Verica and Josimovska, Elena (2015) Девет децении од првата оперска сцена на репертоарот на штипскиот театар. СУМ: Списание за уметност. pp. 121-137. ISSN 1409-6455

[thumbnail of Sodrzina.pdf]
Preview
Text
Sodrzina.pdf

Download (792kB) | Preview
[thumbnail of 90-godini-od-prvata-opera-vo-Stip.pdf]
Preview
Text
90-godini-od-prvata-opera-vo-Stip.pdf

Download (1MB) | Preview
[thumbnail of ImageMagick conversion from image to application/pdf]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
naslovna.pdf

Download (4MB) | Preview

Abstract

Штипската историја забележала дека 29 август 1925 година е голем ден за штипската култура. Денот, како почеток на оперската сцена на репертоарот на штипскиот театар, а годината, како година на првата опера. Период на испреплетени животописи на големи уметнички души како Душан Будимировиќ, режисер,професор, книжевен и театарски критичар, Благородна (Блашка) Бурева, големата оперска ѕвезда на штипскиот театар, Славко Нетков, Сергеј Михајлов и др. кои му дале голем дух на овој настан. Големината на овој настан може да се вреднува и според она што останало запишано во сеќавањата и во тогашниот печат кој исто така со акцент го нотирал настанот.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Verica Josimovska
Date Deposited: 09 Dec 2015 10:50
Last Modified: 09 Dec 2015 10:50
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/14389

Actions (login required)

View Item View Item