Застапеност на остеопорозата во општина Куманово за периодот од 2007 до 2013 година, и нејзина превенција и рехабилитација

Stojanovska, Andrijana and Nikolovska, Lence (2015) Застапеност на остеопорозата во општина Куманово за периодот од 2007 до 2013 година, и нејзина превенција и рехабилитација. Medicus, информативен гласник на јавното здравство – Штип, 10 (22). pp. 34-35. ISSN 1857-5994

[thumbnail of Андријана Стојановска скратен труд за Медикус.pdf]
Preview
Text
Андријана Стојановска скратен труд за Медикус.pdf

Download (827kB) | Preview
[thumbnail of MEDICUS andrijana.pdf]
Preview
Text
MEDICUS andrijana.pdf

Download (2MB) | Preview

Abstract

Остеопорозата е намалување или губење на коскената маса, типишна за жени во постменопауза. Остеопорозата е состојба при која коските се слаби и кршливи и дури најлесно оптоварување може да деведе до спонтани фрактури.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Lence Nikolovska
Date Deposited: 28 Oct 2015 12:00
Last Modified: 28 Oct 2015 14:56
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/14077

Actions (login required)

View Item View Item