Изложба на изработки на традиционални костими

Dimitrijeva, Vanga (2015) Изложба на изработки на традиционални костими. [Show/Exhibition]

[thumbnail of programa.pdf]
Preview
Text
programa.pdf

Download (308kB) | Preview
[thumbnail of poster .pdf]
Preview
Text
poster .pdf

Download (518kB) | Preview

Abstract

Изработки на традиционални костими од македонскиот и влашкиот фолклор,реплики на оригиналните градски носии од западниот регион на Македонија, реплики на оригиналната влашка женска и детска носија, кои во рамките на проектот ,,Крушево - етно град" 2015 се носат од страна на статисти кои се вклучени во овој проект, а дел од нив се изложуваат како уникати во галеријата ,,Никола Мартиноски" од Крушево. Овие костими се изработени по претходно истражување во овој регион и се изработени по оригиналниот крој на оригиналниот костим од двете култури.

Item Type: Show/Exhibition
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Technology
Depositing User: Vanga Dimitrijeva
Date Deposited: 23 Sep 2015 12:37
Last Modified: 23 Sep 2015 12:37
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/13835

Actions (login required)

View Item View Item