Делата на Јосиф Ковачев и времето во кое ги создаваше

Josimovska, Verica (2011) Делата на Јосиф Ковачев и времето во кое ги создаваше. Годишен зборник - Институт за историја и археологија, 2 (1). pp. 175-178. ISSN 1857-8802

[thumbnail of scan0042.jpg]
Preview
Image
scan0042.jpg

Download (5MB) | Preview
[thumbnail of Zbornik2.pdf]
Preview
Text
Zbornik2.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Постои еден период во штипската историја за којшто велиме дека е период на педагошките реформи на Јосиф Ковачев. Со неговото име е поврзан почетокот на модерната ера на педагошко-просветната работа во Штип, во Македонија и во поширокиот регион на Балканот. Професионалец, целосно предаден на педагошката модернизација на училиштата, на подготовка на квалитетни учители, направил неговите ученици да учат во училиште по сите европски стандарди.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Verica Josimovska
Date Deposited: 20 Apr 2015 07:24
Last Modified: 20 Apr 2015 07:24
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/13057

Actions (login required)

View Item View Item