Концерт на ТРИО АКАДЕМИКО во НУ Центар за Култура Битола - мала сала

Miteva, Zlatka and Trbojevik, Natasa and Pavlovski, Branko and Jankoski, Marjan (2014) Концерт на ТРИО АКАДЕМИКО во НУ Центар за Култура Битола - мала сала. [Performance] (Unpublished)

[thumbnail of Програма за концертот во Битола]
Preview
Text (Програма за концертот во Битола)
Programa - Koncert Bitola.pdf

Download (145kB) | Preview
[thumbnail of Програма за Концертот во Битола]
Preview
Text (Програма за Концертот во Битола)
Programa - Koncert Bitola.pdf

Download (95kB) | Preview
[thumbnail of Концерт во Битола]
Preview
Image (Концерт во Битола)
Koncert Bitola.jpg

Download (61kB) | Preview
[thumbnail of Видео од Концертот во Битола] Video (Видео од Концертот во Битола)
IMG_2171.MOV

Download (5MB)

Abstract

Во богата концертна програма на центарот за култура се вбројува концертот на трио Академико.
Се работи за редок камерен состав за флејта, кларинет и пијано, составен од реномирани македонски уметници со бројни настапи во земјата и странство.
На репертоарот на ова трио се наоѓаат ремек дела од различни музички епохи од времето на класицизмот па се до современите композитори.
Настапот во град со долгогодишна музичка традиција е голем предизвик за нас-истакна кларинетистот Павловски.

Овој концерт беше заокружување на 7-те концерти низ Македонија.Следните планови на трио Академико се поврзани со снимање на цд , како и концертот на музичката акдемија во Ниш и турнејата во Турција и Бугарија.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Zlatka Miteva
Date Deposited: 04 Feb 2015 13:58
Last Modified: 04 Feb 2015 13:58
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12342

Actions (login required)

View Item View Item