Трагични последици при сообраќајните несреќи со трактори во Р. Македонија

Dimitrovski, Zoran (2014) Трагични последици при сообраќајните несреќи со трактори во Р. Македонија. In: Втора меѓународна научна конференција „Влијанието на научно – технолошкиот развиток во областа на правото, економијата, културата, образованието и безбедноста во Република Македонија“, 30-31 Oct 2014, Skopje, Macedonia.

[thumbnail of EVROBALKAN 2014 Trud 2.pdf]
Preview
Text
EVROBALKAN 2014 Trud 2.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Во трудот се прикажани резултатите од истражувањата на трагичните последици во
сообраќајните несреќи со трактори во земјоделското производство во Република Македонија.
Истражувани се причините кои довеле до несреќи со фатални последици во јавниот сообраќај,
посебно патот од фармата до земјоделските парцели и назад. Според резултатите од
истражувањето во периодот од 2008 до 2012 година загинале вкупно 47 лица. Најчеста причина за
несреќи со трактори во јавниот сообраќај е неприлагодената брзина според условите на патот, а
најчеста врста на несреќи со трагични последици се меѓусебни судари на возилата и превртување на
тракторите.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Agricultural Sciences > Agricultural biotechnology
Divisions: Faculty of Mechanical Engineering
Depositing User: Zoran Dimitrovski
Date Deposited: 04 Feb 2015 09:42
Last Modified: 04 Feb 2015 09:42
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12302

Actions (login required)

View Item View Item