Здравствената служба во Вардарска Македонија во време на Втората светска војна

Josimovska, Verica and Josimovska, Elena (2013) Здравствената служба во Вардарска Македонија во време на Втората светска војна. In: IV Македонски конгрес за историја на медицината со меѓународно учество, 18-19 Apr 2013, Skopje, Macedonia. (Unpublished)

[thumbnail of Програма.pdf]
Preview
Text
Програма.pdf

Download (717kB) | Preview
[thumbnail of -ЗДРАВСТВЕНАТА СЛУЖБА ВО ВАРДАРСКА МАКЕДОНИЈА ВО ВРЕМЕ НА.pdf]
Preview
Text
-ЗДРАВСТВЕНАТА СЛУЖБА ВО ВАРДАРСКА МАКЕДОНИЈА ВО ВРЕМЕ НА.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Санитетската организација во Вардарска Македонија во периодот 1941-1944 година е можеби единствениот ваков пример во долговековната историја на овие простори.
Цело време, додека траела Втората светска војна, овде функционирале два паралелни система: Едниот конспиративен, а другиот во надлежност на Бугарската власт во Македонија.
Во пракса тоа биле две сосема различни санитетски организации кои функционирале независно една од друга и немале ништо заедничко помеѓу себе.

Item Type: Conference or Workshop Item (Speech)
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Verica Josimovska
Date Deposited: 28 Jan 2015 12:34
Last Modified: 10 Aug 2015 07:28
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12147

Actions (login required)

View Item View Item