Лекови за ретки болести - Orphan drugs

Atanasova, Marija and Angelovska, Bistra and Taleski, Vaso (2014) Лекови за ретки болести - Orphan drugs. Фармацевтски информатор (39). pp. 32-34. ISSN 1409 - 8784

[thumbnail of fi.pdf]
Preview
Text
fi.pdf

Download (2MB) | Preview
[thumbnail of Лекови за ретки болести popraven.docx] Text
Лекови за ретки болести popraven.docx

Download (84kB)

Abstract

Orphan лекови, односно лекови сирачиња за прв пат се дефинирани од владата на САД во Законот за лекови – сирачиња (Orphan Drug Act) во 1983 година, според кој за ретка болест се смета болест што зафаќа помалку од 200 000 Американци (0.75 болни на 1000 жители) или лекови кои се користат за третирање на болести кои не се јавуваат кај повеќе од еден на 2000 луѓе во САД (ретки болести) или кои нема да бидат профитабилни седум години по одобрувањето од страна на ФДА.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Bistra Angelovska
Date Deposited: 04 Nov 2014 09:49
Last Modified: 04 Nov 2014 09:49
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/11192

Actions (login required)

View Item View Item