Белези на музичките традиции во Македонија низ вековите

Nasev, Lence (2013) Белези на музичките традиции во Македонија низ вековите. In: Традиција као инспирација, Међународни научни скуп, 12-13 Apr 2013, Бања Лука.

[thumbnail of Program skupa VM 2013.pdf]
Preview
Text
Program skupa VM 2013.pdf

Download (742kB) | Preview
[thumbnail of Banja Luka 2013.pptx] Slideshow
Banja Luka 2013.pptx

Download (52kB)

Abstract

Во музиката генерално може да се издвојат три вида на традиции: фолклорна, црковна и професионална. Овие традиции меѓусебно влијаат една врз друга. Тие се разликуваат според функцијата на нивната употреба и изразните средства. Овој труд претставува вовед за понатамошни систематски, сеопфатни и компаративни проучувања на македонската музичка фолкорна, црковна и професионална традиција.

Item Type: Conference or Workshop Item (Other)
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Lence Nasev
Date Deposited: 05 Sep 2014 12:40
Last Modified: 05 Sep 2014 12:40
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/10502

Actions (login required)

View Item View Item