Поглед кон дејноста на Томислав Шопов – истакнат македонски диригент (по повод 75 години од неговото раѓање и 45 години дејност)

Nasev, Lence (2014) Поглед кон дејноста на Томислав Шопов – истакнат македонски диригент (по повод 75 години од неговото раѓање и 45 години дејност). In: Традиција као инспирација, Међународни научни скуп, 11-12 Apr 2014, Banja Luka.

[thumbnail of Apstrakti 2%2c 2014 final (4).pdf]
Preview
Text
Apstrakti 2%2c 2014 final (4).pdf

Download (845kB) | Preview
[thumbnail of Tomislav Sopov-Banja Luka 2014.pdf]
Preview
Text
Tomislav Sopov-Banja Luka 2014.pdf

Download (5MB) | Preview

Abstract

Томислав Шопов е македонски диригент, музичар и педагог, чијшто долгогодишен труд трајно е втемелен во македонските музички збиднувања. Како дипломец на музичката академија во Љубљана, Р. Словенија, во класата на професорот д-р Данило Швара, диригирал со академскиот симфониски оркестар во Љубљана, Трст, Загреб, а на студентските средби во Белград и со Белградската филхармонија. Во текот на својата кариера покрај три децениската дејност во рамките на Македонската опера и балет, имал можност да ги потврди своите уметнички дострели во повеќе светски културни центри. Целта на трудот е да се претстави и расветли неговиот лик, кој со својата максимална ангажираност како диригент, пијанист (корепетитор), хорски мајстор и педагог неуморно допринесува за афирмација на македонското музичко творештво во Македонија и странство.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Lence Nasev
Date Deposited: 18 Sep 2014 13:40
Last Modified: 07 Aug 2015 12:35
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/10497

Actions (login required)

View Item View Item