Одонтогени инфекции во максилофацијална регија

Dimova, Cena and Kocev, Pavle and Milosev, Vladimir (2014) Одонтогени инфекции во максилофацијална регија. In: 21-ви Меѓународен научен студентски стоматолошки конгрес, 9-11 May 2014, Охрид, Р.Македонија.

[thumbnail of poster - Slobodan i Dejan(1).pdf]
Preview
Text
poster - Slobodan i Dejan(1).pdf

Download (1MB) | Preview
[thumbnail of poster - Dimova.pdf]
Preview
Text
poster - Dimova.pdf - Published Version

Download (1MB) | Preview
[thumbnail of Kniga Abs Stud 2014.pdf]
Preview
Text
Kniga Abs Stud 2014.pdf - Published Version

Download (26MB) | Preview

Abstract

Цел на трудот е да се направи епидемиолошка анализа на пациенти со одонтогени инфекции во максилофацијална регија.
За реализација на поставената цел беа анализирани протоколите на Одделот за максилофацијална хиругија при Клиничката болница во Штип во периодот септември 2013 до февруари 2014. Направена е анализа според пол и возраст. Биле третирани 18 пациенти од кои кај шест пациенти била утврдена клиничка дијагноза Flegmona faciei (пет од нив се хоспитализирани, а кај четири е извршена и екстраорална инцизија). Останатите 13 пациенти се амбулантно третирани. Исто така направена е анализа според забот причинител за акутната одонтогена инфекција.
Со примена на протоколите за третман на акутните одонтогени инфекции се придонесува кон современ и успешен третман на овие состојби.

Item Type: Conference or Workshop Item (Poster)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Cena Dimova
Date Deposited: 15 May 2014 10:46
Last Modified: 15 May 2014 10:46
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9950

Actions (login required)

View Item View Item