Кинезитерапија и рехабилитација кај пациенти со инфаркт на миокардот

Ristovska, Dafina (2014) Кинезитерапија и рехабилитација кај пациенти со инфаркт на миокардот. Medicus, 9 (20). pp. 26-27.

[thumbnail of Dafina.pdf]
Preview
Text
Dafina.pdf

Download (1MB) | Preview
[thumbnail of Dafina trud.pdf]
Preview
Text
Dafina trud.pdf

Download (679kB) | Preview

Abstract

Миокарден инфаркт (МИ) е исхемична некроза на одделна зона од миокардот како последица на трајно нарушување на снабдувањето со крв. Тоа претставува акутна состојба, која што започнува одеднаш, со тешки компликации и висока смртност во првите часови на заболувањето. Доколку пациентот ја преживее акутната фаза на МИ, некротичното ткиво се заменува со гранулационо ткиво и завршува со формирање на сврзно ткивен цикатрис. Овој процес кај малите инфаркти трае од три до четири недели, а кај големите инфаркти може да трае од шест до осум недели.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Health sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Mirjana Kocaleva
Date Deposited: 14 Apr 2014 09:43
Last Modified: 07 Aug 2015 06:48
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9745

Actions (login required)

View Item View Item