Кинезитерапија кај жени во текот на бременоста

Janevska, Blagica (2014) Кинезитерапија кај жени во текот на бременоста. Medicus, 9 (20). pp. 27-29.

[thumbnail of Blagica trud.docx] Text
Blagica trud.docx

Download (206kB)
[thumbnail of blagica.pdf]
Preview
Text
blagica.pdf

Download (2MB) | Preview

Abstract

За време на бременоста, жената се менува како психички, така и физички. Хормоните работат во изменет режим, телото се преобликува и добива во тежина. Зголемувањето на телесната маса, доведува до зголемување на оптеретувањето не само во долниот дел од грбот, туку и во појасот кај вратот и рамењата. Повеќе од јасно е дека пред да се појави болката, потребно е да се размислува за превенција.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Health sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Mirjana Kocaleva
Date Deposited: 11 Apr 2014 14:02
Last Modified: 11 Apr 2014 14:02
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9744

Actions (login required)

View Item View Item