Бела Книга за професионалните и работни права на новинарите (правни коментари)

Apasiev, Dimitar (2014) Бела Книга за професионалните и работни права на новинарите (правни коментари). In: Бела Книга за професионалните и работни права на новинарите. ССНМ - Самостоен синдикат на новинари и медиумски работници , Скопје, pp. 21-71. ISBN 978-608-65669-0-6

[thumbnail of Бела Книга - Новинари.pdf]
Preview
Text
Бела Книга - Новинари.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Книгата содржи шест новинарски стории кои ги обработуваат најгорливите прашања на македонскиот журнализам (отпуштања, договори на определено време, хонорарна работа, дописници, автоцензура и критички медиуми). Темата за новинарскиот прекаријат е обработена и преку истражување спроведено од страна на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ – Independent Union of Journalists and Media Workers), а при промоцијата на книгата учество земаа и гости од Меѓународната федерација на новинари (IFJ – International Federation of Journalists) и од француското Здружение на фриленс-новинари. Издадавањето на публикацијата е во соработка со Британската амбасада (British Embassy) во Македонија, во рамки на проектот „Јакнење на работничките права во медиумите“. Книгата е издадена и на албански јазик.

Item Type: Book Section
Subjects: Social Sciences > Law
Social Sciences > Media and communications
Social Sciences > Political Science
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Dimitar Apasiev
Date Deposited: 24 Mar 2014 10:40
Last Modified: 24 Mar 2014 10:40
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9598

Actions (login required)

View Item View Item