Metode şi tehnici de reconstrucție a crestelor alveolare deficitare

Papakoca, Kiro (2012) Metode şi tehnici de reconstrucție a crestelor alveolare deficitare. PhD thesis, UMF "Carol Davila" - Bucuresti.

[thumbnail of 1. teza de doctorat - Kiro Papakoca.pdf]
Preview
Text
1. teza de doctorat - Kiro Papakoca.pdf

Download (15MB) | Preview

Abstract

Современите начини кои моментално се користат за реконструкција на дефицитарни алвеоларни гребени, веднаш после или по изминат подолг временски период. За истите користени се современи материјали за аугментација, а после нивно реконструирање во висина и ширина направено е импланто – протетско решение. Друг дел се елаборира клиничките и лабораториските истражувања за компликациите поле поставување на денталните импланти.

Item Type: Thesis (PhD)
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Kiro Papakoca
Date Deposited: 13 Mar 2014 10:38
Last Modified: 13 Mar 2014 10:38
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9426

Actions (login required)

View Item View Item