Лабораторија за радиофармација- основни принципи за работа и начини на добивање на радиофармацевтици

Janevik-Ivanovska, Emilija (2013) Лабораторија за радиофармација- основни принципи за работа и начини на добивање на радиофармацевтици. In: Прва стручна работилница „Основи на радиофармација“, 19-20 Oct 2013, Skopje. (Unpublished)

[thumbnail of 4.  Лабораторија за радиофармација- основни принципи за работа и начини на добивање на радиофармацевтици.pdf]
Preview
Text
4. Лабораторија за радиофармација- основни принципи за работа и начини на добивање на радиофармацевтици.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Основна цел на практичната работилница е да се покажат основните принципи на движење и рабора во радиофармацевтска лабораторија, специфичната опрема, услови на работа, документација и третман на радиоактивниот и нерадиоактивнит (вклучително и биолошкиот) отпад.
Во склоп на практичната работа слушателите ќе имаат можност да учествуваат во дневните активности во радиофармацевтска работа со помош на користење на симулациски програми, при што ќе бидат обучени за основните активности без притоа да бидат изложени на дејство на радиоактивност.

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Emilija Janevik
Date Deposited: 06 Mar 2014 10:57
Last Modified: 06 Mar 2014 10:57
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9381

Actions (login required)

View Item View Item