Улогата на анестетичарот при реанимација и транспорт на витално загрозен болен во карил

Jovancevska, Daniela and Panova, Gordana and Panova, Blagica and Panov, Nenad (2012) Улогата на анестетичарот при реанимација и транспорт на витално загрозен болен во карил. II Kongres Udruzenja anesteticara Srbije sa medzunarodnim ucescem. p. 55. ISSN 978-86-88055-02-4

[thumbnail of uloga.docx] Text
uloga.docx

Download (761kB)
[thumbnail of тема-daniela.pdf]
Preview
Text
тема-daniela.pdf

Download (3MB) | Preview

Abstract

Брзиот развој на сообраќајот,забрзаната урбанизација и развојот на индустријата придонесуваат за честа појава на коматозни и трауматизирани болни.Улогата на анестетичарот во тимот за реанимација на витално загрозен болен е од посебна важност.Најчесто политрауматизираните пациенти со церебрални повреди ,интубирани ги транспортираме до Карил,КЦ-Скопје,со екипа составена од анестезиолог и анестетичар.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Gordana Panova
Date Deposited: 12 Feb 2014 14:42
Last Modified: 12 Feb 2014 14:42
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9224

Actions (login required)

View Item View Item